TELEFON'UN BULUŞU

TELEFONUN BULUNUŞU

İskoçyalı bir bilim adamı olan Alexander Graham Bell (Alekzendır Greyım Bel), 1847'de Edinburg'da doğdu. Eğitimini, Edinburg ve Londra'da tamamladı.
Bundan sonra yoğun ve yorucu bir çalışma içine girdi. Bir süre sonra sağlığı bozuldu. Babasının ısrarı üzerine ana vatanını terk ederek Kanada'ya göç etti. Burada bilgisini ve yeteneğini çevresine kabul ettirdi. Oradan Boston Üniversitesi profesörlüğüne atandı.
Bell ve yardımcısı Watson (Vatsın), bir evin odasında gece gündüz çalıştılar. Amaçları, yeni bir buluşu gerçekleştirmekti.
Bell. bir gün atölyesinde uzun süre çalıştı. Sonunda amacına ulaştığını anladı. Elindeki aracı ağzına tutarak, aşağıda çalışan yardımcısına seslendi: "Bay Watson, buraya geliniz lütfen! Sizi görmek istiyorum!" Evin mahzeninde elindeki aracı kulağına yapıştırıp dinleyen Watson çok şaşırdı. Bir çocuk heyecanıyla merdivenleri çifter çifter atlayıp yukarı koştu. Soluk soluğa Bell'in bulunduğu odaya daldı:
Dediklerinizi duydum! Söylediğiniz duyuluyordu! diye haykırdı.
Alexander Graham Bell, telefonu bulmuş ve insanlık tarihinde yeni bir çığır açmıştı.
O yıl Bell, Philadelphia (Filedelfiya) fuarında telefonu sergiledi. Ne var ki bu araçla pek ilgilenen olmadı. Fakat bir gün, fuarı gezen Brezilya İmparatoru Don Pedro ahizeyi eline aldı. Telin Öbür ucundaki Bellin konuştukları duyuluyordu.
"Aman Tanrım!" diye haykırdı imparator. "Konuşuyor bu!" İşte o andan sonra telefon, fuarın şeref köşesinde yer aldı.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !